The Inspired Dance Film Festival 2023 season has come to a close!

A big THANK YOU to our incredible filmmakers, sponsors, judges, and our dedicated dance film lovers for your unwavering support this season. You made it truly remarkable!

But that’s not all… We’re already gearing up for the 2024 season, and we have exciting details to share with you soon. Stay tuned for more updates, surprises, and dance-filled magic!

And let’s not forget, let’s give a HUGE CONGRATULATIONS to all of our award winners for their outstanding work. Your creativity and talent have left us inspired and awestruck. Keep dancing, dreaming, and creating!

 

Best Student Dance Film Award

“The Suicidal” – France

Director & Producer: Gaspard Liberman

Editor: Marcell Szabo

Choreographer: Ailine Nishi

Cast: Jules Porier, Thea Ratledge

Cinematographer: Lou Muller

Composer: Sylvain Michel

 

Best Live Performance Capture Dance Film Award

“one hundred and eleven – 111” – UK

Director: George Bushaway

Producer: Susan Hay

Choreographers & Cast: Joel Brown, Eve Mutso

Camera Director: David Street

Co-writer and Sound design: George Bushaway

Lighting Design: Paul Sorley

Camera operators: Jamie Bradley-Hay, George Bushaway, David Street

Music: Joel Brown, Michael Wall

Audio Description: Emma Jane McHenry

 

Best Extended Short or Feature Dance Film Award

“Just Short of Reality” – Canada

Directors: Matt Alfano, Chad McFadden

Producer: Genna Dixon

Cast: Mary Antonini, Chad McFadden, Matt Alfano, Genny Sermonia, Rudy Webb, Bethany Kovarik, Mateo G. Torres, Rodney Diverlus, Lily McEvenue

 

Best Dance Short Film Award

“A Place for Us” – USA

Directors: Leigh-Ann Esty & Ellie Gravitte

Producers: Leigh-Ann Esty, James Kinney & Nicole LaFountaine

Choreographer: Adriana Pierce

Cast: Adriana Pierce, Leigh-Ann Esty, Sara Esty, Jeanette Delgado, Gaby Diaz, Kelllie Drobnick

Camera Operator / Editor: Ellie Gravitte

Photographer / Artistic Advisor: Alex Nordin

 

Best Documentary Dance Film Award

“DANCE FROM ISRAEL” – Germany

Director: Andreas Morell

Producer: Birgit Lorbeer-Claussen

Sound: Martin Konig

Camera: Thomas Frischhut

Editor: Nia Muhlenkamp

 

Best Art/Experimental Dance Film Award

“Clarity” – Germany

Directors: Marcus Witte & Nupelda Ciftci

Producer: Marcus Witte

Choreographer: Anni Bork

Cast: Anni Bork

 

Best Disabled Dance Film Award

“Bound by a Thread” – USA

Directors: James Kinney & Pierre Marais

Producers: Positive Exposure & Rick Guidotti

Choreographer: James Kinney

Cast: Tiffany Geigel, Nicholas Korkos, Robert Fairchild & Jonatan Lujan

Line Producer: Nick Corley

Cinematography and Editing: Pierre Marais

Original Song/Music: Gaelynn Lea

 

Best Queer Dance Film Award

“The Occurrence of Colours by Night” – Austria

Director: Sophie Lenglachner

Producers: Sophie Lenglachner & Lydia Flössel

Choreographer: Jan Kollenbach

Cast: Jan Kollenbach

Camera: Alexander Fricke

Light: Sebastian Vandrey

Score composer: Johanna Schlömicher

sound mastering: Alexander Lausch

Editing: Solenne Drechsler

Production assistant: Noemie Ebert

 

Best Mobile Device Dance Film Award

“No Hat, No Play” – USA 

Directors & Choreographers: Tegan Jeffrey-Rushton, Holly Finch


Best Film Production Award

“She Dreamt Alone” – USA
 

Director, Choreographer and Editor: Nina McNeely

Producer & Colourist: Devin Jamieson

Cinematographer: Daniel Phakos

Composer: Hyperdaze

Assistant Choreographer: Zak Ryan Schlegel

Cast: Madison Cundiff, Amy Shuster, Artrell Brown, Bineet Kaur, Breanna Ottinger, Chyler White, Dai Boyd, Ellie Weimer, Hannah Stebe, Justine St-Onge, Kaitlyn Otis, Kylie Sicilian, Lindsey Peterson, Logan Donnelly, Megan Keenan, Peyton Bass, Sien Vercruijsse, The CLI Conservatory

Conservatory Director: Teddy Forance

 

Best Australian Dance Film Award

“Influence” – Australia

Director & Choreographer: BJ Rorke

Assistant Director & Choreographer: Aeysha Rorke

Producers: BJ Rorke, Aeysha Rorke

Cast: Dante Rorke, Dayton Tavares & NextGen Company

Cinematographer: Joel Rasmussen

Camera Assistant: Richard Miller

 

Best International Dance Film Award

“Just Short of Reality” – Canada

Directors: Matt Alfano, Chad McFadden

Producer: Genna Dixon

Cast: Mary Antonini, Chad McFadden, Matt Alfano, Genny Sermonia, Rudy Webb, Bethany Kovarik, Mateo G. Torres, Rodney Diverlus, Lily McEvenue

 

Best of the Fest Dance Film Award

“one hundred and eleven – 111” – UK

Director: George Bushaway

Producer: Susan Hay

Choreographers & Cast: Joel Brown, Eve Mutso

Camera Director: David Street

Co-writer and Sound design: George Bushaway

Lighting Design: Paul Sorley

Camera operators: Jamie Bradley-Hay, George Bushaway, David Street

Music: Joel Brown, Michael Wall

Audio Description: Emma Jane McHenry

Thank You To Our Sponsors

Judging Panel

Liam Burke

Adam Parson